Filtre Torbalarının Dikimi

Filtre torbalarının dikiminde filtre kumaşının iç dokusu ile aynı malzemeden mamul dikiş ipliği kullanılmaktadır. Torbaların boydan boya dikişi 3 sıra çiftli yüksek mukavemetli dikiş ipliği ile özel zincir tipi dikim yapılmakta olup, dip kapak kısmı dikimi için aynı özel dikim metodu uygulanmaktadır. Aksi takdirde sistemde çalışan sisteme uygun seçilmiş torbalar boydan boya veya dip kısmında dikiş yerlerinden çözülme nedeni ile kopma meydana gelir. Bu da sistemde kullanılan torbaların kısa ömürlü olmasına neden olur.

Torba baş kısmında kullanılan Alman malı esnek çember 0,5mm veya 1,00mm kalınlığında özelyay çeliği olup, takma ve değiştirme esnasında esnekliğini yitirmemektedir. Çemberin oluşturulmasında yüksek mukavemetli içi dolu perçin kullanılmaktadır. Baş kısmı demir halka olan torbalarda kullanılan çember, özel kaynak sistemi ile çember haline getirilmekte olup, herhangi bir kopmanın önlemi alınmakta ve demir halkanın mukavemeti artmaktadır.

Kaliteli yay çeliği ve kaliteli perçinle esnek çember haline getirilen başlıklar, torbanın kendi kumaşının üst üstte bindirilmesi ile 10 mm et kalınlığında çift sıra şerit dikilir ve snap ring haline getirilir. Snap ringin flanşa oturacağı kısmın tam ortasına ve en alt şeridin dip kısmına dikiş yapılır. Bu sayede torba sisteme takıldıktan sonra baş kısmından kayma yapmaz, herhangi bir düşme riskini minimize etmiş olur.