Elek Teli

Birçok sanayide irili ufaklı katı maddelerin diğer maddelerden ayrışımı için kullanılan elek teli çeşitli yapı ve büyüklükte olarak kullanıcı hizmetine sunulmaktadır. Yüksek sıcaklığa dayanabilmesi, su ve asit gibi maddelerden etkilenmemesi sanayi kuruluşlarının bu tür elek tellerine ihtiyacını artırmıştır. Bu ihtiyaca karşılık elek telleri büyük kolaylıklar sağlamıştır.

Endüstriyel sanayi, tarım sanayi, ilaç ve kimya sanayi bazı kullanım alanlarıdır. Gıda sektöründe olduğu gibi birçok alanda elek tellerine ihtiyaç vardır. Hatta kullanım alanlarına göre farklı malzemeden üretilebilmekte olan elek telleri özellikle gıda sanayinde paslanmaz nitelikte tellerin kullanılması gerekmektedir. Yılların verdiği tecrübe ile en kullanışlı malzemeler ile üretilen elek telleri birçok firma tarafından gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır. Elek telleri firma makinelerinde düzgün aralıklarla eşit olacak şekilde üretilir. Bu nedenle malzemeler zarar görmeden doğru bir şekilde elenerek işletilir. Sadece bu sektörlerde değil aynı zamanda güvenlik önlemleri ile çit sistemlerinde de kullanılmaktadır.

Elek telini kullanmak oldukça önemlidir. Gerekli ebatlarda ve kasnaklara gererek kullanılmalıdır. Bunun dışındaki işlemlerde ele zarar verebilir. Çelik, granül, alüminyum ve naylon gibi maddelerden yapılmaktadır. Çeşitli büyüklüklerde yapılan elek telleri paslanmaz özelliği ile firmalar tarafından talep edilir.

Nerelerde Kullanılır?

Gıda sanayinden başlayıp endüstriyel tüm işlerde güvenlik tesislerinde, kimya sanayinde ve akla gelebilecek her sanayide kullanımı mümkündür.

Naylon(plastik) elek: Evde pencerelere sineklerden korunmak ve asidik olmayan maddelerin kabuk ya da atıklarından ayrıştırmak için naylondan yapılan elekler kullanılır. Ayrıca balık çiftliklerinde yaygın olan kullanımı bahçelerde de sıkça kullanılmaktadır.

Çelik elek: güvenlik amaçlı, ev ya da işyeri çevresini sararak kullanılır. Makine sanayinde çeşitli aralıklara sahip teller kullanılır. Kafesler, filtre, inşaat sanayi ve değirmen sektöründe kullanımı yaygındır.

Paslanmaz elek teli: her türlü eleme işleminde kullanılır. Özellikle gıda sanayinde ve su ile asidik özellik taşıyan maddelerin elenmesinde kullanılır. Çünkü paslanan elekler zamanla gıda ile reaksiyon vererek yiyeceklerin zehir taşımasına bu sebeple de insanlara zarar vermeye başlamaktadır. Çok sıkı dokunanları olduğu gibi seyrek aralıklarla dokunanı da vardır.

Genel olarak ele aldığımız çeşitlerin daha fazlasına sitemizden ya da bizi arayarak ulaşabilirsiniz. Kişisel ya da ticari olarak hangi türde nasıl elek kullanacaksanız o konuda fiyat ve kullanım bilgisi alabilir ya da gerekli olan eleğin hangi malzeme ve aralıkta olduğunu bilmiyorsanız bu konuda da bilgi alabilirsiniz. Elek teli ile ilgili her bilgiye firmamız aracılığı ile ulaşabilirsiniz.